Rakkautta & Anarkiaa -elokuvafestivaali pidetään 19.-29.9.2019! Mukana ohjelmistossa on tänäkin vuonna noin 50 ranskalaista elokuvaa mm. Céline Sciamman ohjaama ja Cannes’ssa parhaasta käsikirjoituksesta palkittu rakkaustarina Nuoren naisen muotokuva, Christophe Honorén ohjaama On a Magical Night, Quentin Dupieux’n Deerskin tai ohjaaja Agnés Vardan viimeiseksi jäänyt Varda by Agnés.

Mitä ranskalaista elokuvaa aiot mennä katsomaan?

https://hiff.fi/elokuvat/2019/?maat=ranska&fbclid=IwAR3CWL1nVMqu4Q512HSawId2fA7Xwbgb0iHIDv-nXyP22mawOOY5ahTV8U0

Lourdes Alban Teurlai, Thierry Demaizière France 21.9. 12:15 Maxim 1 22.9. 16:00 Kino Regina 24.9. 21:00 Kino Regina
Amanda Mikhaël Hers France 20.9. 16:15 Kinopalatsi 9 22.9. 21:15 Kinopalatsi 9 25.9. 18:45 Kino Regina
Celebration Olivier Meyrou France 22.9. 21:15 Kino Engel 2 23.9. 21:00 Korjaamo 28.9. 12:15 Maxim 1
System K Renaud Barret France 20.9. 16:15 Kino Engel 1 21.9. 12:00 Maxim 2 24.9. 21:00 Kino Engel 1
Jean-Paul Gaultier: Freak & Chic Yann L’Hénoret France 20.9. 18:30 Orion 24.9. 16:00 Savoy
Varda by Agnès Didier Rouget, Agnès Varda France 21.9. 13:45 Kino Engel 1 24.9. 18:30 Kino Engel 1 29.9. 21:00 Kesäkino Engel
Nuoren naisen muotokuva Céline Sciamma France 27.9. 18:30 Bio Rex
Les Misérables Ladj Ly France 21.9. 21:00 Bio Rex
The Swallows of Kabul Eléa Gobbé-Mévellec, Zabou Breitman France 21.9. 16:30 Maxim1 28.9. 12:00 Maxim 2 29.9. 18:45 Maxim 2
Deerskin Quentin Dupieux France 20.9. 21:00 Bio Rex 22.9. 12:00 Maxim 1 24.9. 18:30 Maxim 1
35 Shots of Rum Claire Denis France 25.9. 18:30 Orion
No Fear, No Die Claire Denis France 21.9. 21:00 Orion 22.9. 14:00 Orion
Adoration Fabrice du Welz Belgium, France 20.9.  18:30 Maxim 1 23.9. 21:30 Tennispalatsi 3 29.9. 14:00 Maxim 1
An Impossible Love Catherine Corsini France, Belgium 20.9. 18:15 Korjaamo 24.9. 20:45 Maxim 1
Jumalan armosta François Ozon France, Belgium 29.9. 16:15 Bio Rex
Sibyl Justine Triet France, Belgium 22.9. 13:45 Kinopalatsi 2 25.9.  18:30 Tennispalatsi 3
Alice and the Mayor Nicolas Pariser France, Belgium 20.9. 16:00  Maxim 1 21.9. 18:30 Korjaamo 29.9. 16:15 Maxim 1
Farewell to the Night André Téchiné France, Germany 22.9. 16:15 Maxim 2 23.9. 18:30 Korjaamo 25.9. 18:30 Korjaamo
Synonyms Nadav Lapid France, Israel, Germany 20.9. 18:45 Kinopalatsi 9 22.9. 16:15 Kinopalatsi 9 29.9. 21:00 Kinopalatsi 2
On a Magical Night Christophe Honoré France, Luxembourg, Belgium 22.9. 13:45 Maxim 1 24.9. 16:00 Maxim 1 27.9. 21:00 Korjaamo
Funan Denis Do France, Luxembourg, Belgium, Cambodia 21.9. 18:45 Maxim 2 22.9. 11:45 Bio Rex 29.9. 13:45 Maxim 2
High Life Claire Denis Germany, France, USA, Poland, United Kingdom 22.9. 18:30 Orion 26.9. 16:00 Tennispalatsi 3 28.9. 18:30 Bio Rex
This Train I Ride Arno Bitschy France, Finland 26.9. 18:45 Kinopalatsi 9
Papicha Mounia Meddour France, Algeria, Belgium, Qatar 22.9. 18:45 Kinopalatsi 10 24.9. 21:00 Korjaamo 27.9. 21:00 Itis 5
Fire Will Come Oliver Laxe Spain, France, Luxembourg 20.9. 16:00 Kinopalatsi 2 23.9. 16:30 Kino Engel 1 25.9. 21:00 Korjaamo
Port Authority Danielle Lessovitz USA, France 21.9. 21:15 Maxim 2 25.9. 16:15 Maxim 2 28.9. 20:45 Kinopalatsi 5