Ranskan ja Suomen välisen tieteellisen yhteistyön rahoitusohjelman puitteissa, Ranskan Instituutti Suomessa tukee, yhteistyössä Suomen Tiedeseuran ja Ranskan korkeakoulutus-, tutkimus- ja innovaatioministeriön kanssa, ”Future directions of Invariant Coordinate Selection (ICS) and related methods” -työpajan järjestämistä. Työpajan järjestävät Toulouse School of Economics ja Turun yliopisto Toulousessa 2.-3.11.

Sovelletun matematiikan työpajan tavoitteena on esittää molemmissa yliopistoissa suoritettua tutkimusta, kokeilla uusia tutkimusmenetelmiä tällä alalla, kehottamalla eri aloihin erikoistuneita tutkijoita, myöskin yksityisistä yhtiöistä, osallistumaan tutkimukseen, mutta myös keskustella mahdollisen yhteisen tohtoriohjelman perustamisesta, ja kehittää molempien tutkijaryhmien välistä yhteistyötä.

Noin kaksikymmentä tutkijaa osallistuu työpajaan, puolet heistä tulevat Suomesta Toulouseen.

 

PROGRAM

Thursday November 2nd

9h-9h15: Introduction

9h15-9h50: Pauliina Ilmonen, “On challenges in extending ICS for complex valued random vectors”

9h50-10h25: Jari Miettinen, “ICA for graph data using graph-autocorrelation matrices”

10h25-10h55: Break

10h55-11h30: Nathalie Villa-Vialaneix, “About functional SIR”

11h30-12h05: Hannu Oja, TBA

 

13h30-14h05: Niko Lietzen, “On complex valued autocovariance estimators in the context of ICS”

14h05-14h40: Klaus Nordhausen, “BSS for spatial data”

14h40-15h: Break

15h-15h35: Markus Matilainen, “Sliced average variance estimation for multivariate time series”

15h35-16h10: Sara Taskinen, “Blind source separation based on robust autocovariance matrices”

16h10-17h: Discussion time

 

Friday November 3rd

9h-9h35: François Bergeret, “ICS for detecting outliers. Results and challenges from the company ippon innovation.”

9h35-10h10: Carole Soual, “An interface for detecting outliers in an industrial context”

10h10-10h40: Break

10h40-11h15: Anne Ruiz-Gazen, “The ICSShiny package”

11h15-11h50: Sean Robinson, “Experience with a French-Finnish cotutelle PhD: Some tips and tricks”

 

13h30-14h05: Julie Josse, “Distributed matrix completion for medical databases”

14h05-14h40: Joni Virta, “Canonical Coordinate Selection”

14h40-15h: Break

15h-15h35: Aurore Archimbaud, “ICS with positive semidefinite scatter matrices”

15h35-16h10: Daniel Fischer, “Subgroup detection in genotype data using ICS”

16h10-17h15: Discussion time